piątek, 24 maja 2013

Środki do upiększania oczu i paznokci

Barwienie trwałe brwi i rzęs uzyskuje się przy użyciu barwników roślinnych (henny) lub barwników syntetycznych odpowiadających farbom do włosów. Szczególnie przy stosowaniu tych ostatnich należy zabieg farbowania wykonywać z dużą ostrożnością, aby nie wywołać odczynu zapalnego w obrębie powiek i otaczającej skóry.


Do krótkotrwałego barwienia używa się tuszów do rzęs, które produkowane są w postaci płytek, past i płynów, w kolorze czarnym, brązowym, granatowym, ciemnozielonym, popielatym.

Normalne tusze zmywa się wodą i mydłem, ale istnieją tusze w formie lakierów do rzęs, które można zmywać tylko zmywaczem tłuszczowym.

Tuszów nie stosuje się w przypadkach stanu zapalnego w obrębie oczu. Jeśli po zastosowaniu tuszu odczuwa się pieczenie lub swędzenie, należy zrezygnować z używania go. Ponieważ skóra na powiekach jest szczególnie delikatna, nawet najmniejsze ilości szkodliwego składnika mogą wywołać duże zmiany w obrębie skóry.

Cienie do powiek prasowane produkowane są podobnie jak pudry prasowane.

Pastele do powiek produkowane są jako bezwodne kremy, jako emulsje w postaci płynnych roztworów i zawiesin, jako miękkie ołówki. Cechują się dużą ilością odcieni w kolorach matowych i perłowych.

Tusze do powiek służące do podkreślenia linii powiek wytwarzane są w postaci płynnej lub w postaci tuszów prasowanych.

Ołówki do brwi używane są dla podkreślenia lub korekcji linii brwi. Produkuje się ołówki w kolorze czarnym i brązowym.

W skład lakierów wchodzą pochodne celulozy (głównie nitroceluloza i estry celulozy), rozpuszczalniki, jak octan amylu, butylu i etylu, czynniki nadające plastyczność — w postaci oleju rycynowego i specjalnych żywic, wreszcie barwniki.

Na skutek zawartości wielu związków o charakterze uczulającym lakiery mogą wywoływać odczyny alergiczne nawet w miejscach odległych od ich stosowania, najczęściej na twarzy.

Zmywacz do lakieru zawiera te same rozpuszczalniki, które zawiera lakier, z dużą ilością acetonu, który powoduje wysuszanie i łamliwość paznokci. Dodatek oleju rycynowego ma na celu zmniejszenie właściwości wysuszających..

Jeśli pod wpływem lakieru występuje silna łamliwość paznokci, należy przerwać jego stosowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz